Hypotéka bez nemovitosti – buďte napřed před kupujícími

Hypotéka bez nemovitosti – buďte napřed před kupujícími

Víte, jaké možnosti máte, pokud:

 • Toužíte po vlastním bydlení, ale vysněnou nemovitost stále nenacházíte?
 • Pořídili jste si stavební pozemek, ale projekt je zatím ve fázi přípravy?
 • Chcete stavět dům v horizontu 2-3 let a hrozíte se rostoucích úrokových sazeb, inflace či zdražování stavebních materiálů a prací?

Řešení můžete najít v hypotéce bez nemovitosti!

Boj o nemovitost vyhrává zájemce se schválenou hypotékou

Poptávka po nemovitostech je v závislosti na aktuálním dění extrémně vyšroubovaná a mnohonásobně převyšuje nabídku. Není výjimkou, že se o 1 nemovitost na realitním trhu utkává až 20 zájemců. Ne nadarmo se říká, že kdo je připraven, není překvapen, a proto tento lítý realitní boj logicky vyhrávají kupující s připravenou hotovostí či již schválenou hypotékou. Nenechejte se od splnění vašeho snu odradit rostoucími cenami hypoték či skokovým zdražováním nákladů na stavbu a zafixujte si výhodný úrok na příští 3 léta!

Vysvětlím vám to.

Některé bankovní instituce (v reakci na rostoucí úrokové sazby) nabízí pořízení hypotéky bez předem specifikované nemovitosti, což může být velmi praktické řešení, které šikovně obejde aktuálně zhoršující se situaci. Výhodou takové hypotéky je, že získáte čas na pečlivý výběr ideální nemovitosti či třeba na dokončení projektu. Až budete připraveni, peníze budete mít okamžitě k dispozici a při nákupu nemovitosti, pro níž vaše srdce zaplesá, tak budete v obrovské výhodě před ostatními kupujícími.

 

Výhody hypotéky bez nemovitosti jsou značné, pojďme si je sesumírovat:

 • Získáte čas navíc pro hledání nemovitosti,
 • budete mít schválenou hypotéku ve chvíli, kdy ji budete potřebovat a vybranou nemovitost vám už nikdo nevyfoukne,
 • můžete si vzít úvěr 80–90 % hodnoty nemovitosti,
 • banka po schválení hypotéky bez nemovitosti znovu nezkoumá bonitu a ani registry, což je významným plusem ve chvíli, kdy očekáváte snížení vaší bonity (např. mateřskou dovolenou, změnou zaměstnání, zkušební dobou, nižším platem atd.),
 • hypotéky bez nemovitosti lze využít i na koupi pozemku s budoucí výstavbou, u níž nemáte ještě projekt, rozpočet a ani stavební povolení,
 • fixuje aktuálně výhodnější úrokovou sazbu.

 

Před podpisem hypotéky bez nemovitosti zvažte i rizika!

Výhody hypotéky bez nemovitosti jsou tedy jasné. Je potřeba si ale uvědomit, že i takto pozitivně vyhlížející produkt má svá úskalí, která byste měli před rozhodnutím důkladně zvážit.

Stane-li se, že nevyčerpáte celou sjednanou částku, většinou vám žádné postihy nehrozí. Jestliže ale vaši vytouženou nemovitost v předepsaném termínu nenajdete, případně od vašich plánů z jakýchkoliv důvodů odstoupíte, bude vám uložena sankce až 5 % z výše úvěru.

Dalším rizikem, které přijetím hypotéky bez předem specifikované nemovitosti podstupujete, je skutečnost, že standardně nepřipouští navýšení hypotéky. Pokud byste chtěli čerpat vyšší částku, banka by musela opětovně prozkoumat vaši bonitu a registry.

 

Jak proces vyřízení hypotéky bez nemovitosti probíhá?

 • Vypíšete žádost o úvěr a doložíte průkaz totožnosti.
 • Pokud jste zaměstnáni, necháte si zaměstnavatelem potvrdit příjem na určeném formuláři.

V případě, že podnikáte, doložíte daňové přiznání spolu s výpisy z účtu.

 • Údaje z dodaných dokumentů budou bankou zpracovány a bude vyhodnocena tzv. bonita, tedy množina vašich příjmů, výdajů či závazků.
 • Banka si vás proklepne i v registru dlužníků.
 • Bude-li vše v pořádku, poputuje hypotéka ke schvalovacímu procesu a bude vám schválen maximální možný limit, který vaše bonita umožní, případně takový limit, který budete sami požadovat.
 • Po schválení hypotéky dojde k podepsání smluvní dokumentace.
 • Následují 3 roky, během nichž byste měli nemovitost specifikovat dodatkem k úvěrové smlouvě.
 • Zástavní smlouvy se připravují až poté, co si nemovitost vyberete. Za tento dodatek si banka účtuje 4 900 Kč.
 • Vyřízení hypotéky bez nemovitosti je velmi rychlé, zabere maximálně 3 týdny.

 

Vzít si nebo nevzít hypotéku bez nemovitosti?

Tak si pojďme shrnout. Úroky dlouho držely pod 2 %, což je dle analytiků dále neudržitelné, a to i z důvodu růstu cen zdrojů a v neposlední řadě růst inflace. Z tohoto důvodu přichází éra zdražování. Víte-li se 100% jistotou, že nemovitost koupit chcete a taky koupíte, na hypotéku spěcháte, případně máte vše ke stavbě připraveno a chcete se vyhnout rostoucím úrokovým sazbám i mnohonásobnému prodražení stavby a získat k tomu 3 ještě roky navíc, určitě neváhejte!

Pokud si však stavbou či pořízením nemovitosti jisti nejste, máte omezené vlastní prostředky, případně jste tak nároční, že vám žádná nemovitost ve vymezeném čase určitě do oka nepadne, zvažte raději jinou formu financování.

Přeji vám šťastnou ruku v rozhodování. Pokud tápete a potřebujete poradit, neváhejte se ozvat! Rád s vámi všechny možnosti proberu. Konzultace hypotéky bez nemovitosti je samosebou zdarma.